Luni, 02 Martie 2026

Attestor Capital ICAV, ce deține Ferroli România, va prelua compania italiană Padana Tubi

ferroli_pageConsiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care fondul de investiții Attestor Capital ICAV (Irlanda) intenționează să preia producătorul italian de tubulatură metalică Padana Tubi e Profilati Acciaio SpA, prin intermediul vehiculului investițional Terra SpA (Italia). Autoritatea antitrust a concluzionat că operațiunea nu este susceptibilă să afecteze semnificativ concurența pe piața românească sau pe un segment relevant al acesteia. Decizia urmează să fie publicată pe site-ul Consiliului Concurenței, după eliminarea informațiilor confidențiale.
Operațiunea marchează o nouă mișcare de consolidare în sectorul tubulaturii metalice din Europa, într-un context în care companiile din domeniu caută eficientizarea capacităților de producție și extinderea portofoliilor.
Attestor Capital ICAV este un fond de investiții autorizat în Irlanda, care administrează active diversificate prin mai multe vehicule de investiții. La nivel național, este prezent prin firma Ferroli România, implicată anterior în proiecte HVAC comerciale și industriale. Conform datelor financiare publice pentru anul 2024, compania a înregistrat o cifră de afaceri de aproape 200 de milioane de lei și un profit net de 11,72 milioane de lei, cu 60 de angajați.
Padana Tubi este o companie italiană specializată în fabricarea și distribuția de tubulatură metalică (țevi sudate din oțel carbon și inox, țevi galvanizate și produse conexe) pentru industrii variate precum construcții, petrol-gaze, automotive și mecanică.
Padana Tubi nu are reprezentanțe în România.
Potrivit analizei Consiliului Concurenței, tranzacția nu creează bariere importante pentru competiția pe piețele relevante și nu ridică îndoieli serioase privind competitivitatea după fuziune. În practică, preluarea va permite Attestor Capital ICAV să își extindă portofoliul în sectorul metalurgic european, consolidându-și poziția pe lanțurile de aprovizionare industriale, în timp ce Padana Tubi ar beneficia de acces la resurse financiare și expertiză managerială pentru extindere.

Din aceeasi categorie

Agenda Investitiilor
ABONARE REVISTA (click aici):  PROIECTE | INVESTITII | REVISTE | INDEX COMPANII
DATE DE CONTACT: Agenda Constructiilor & Fereastra - Tel: 021-336.04.16
AGENDA INVESTITIILOR
EURO-CONSTRUCTII
EURO-FEREASTRA
FEREASTRA
Revocă consimțământul cookie