Grupul suedez Sweco, specializat în servicii de arhitectură, inginerie și consultanță tehnică, a încheiat primul trimestru din 2026 cu o evoluție stabilă, într-un context de piață încă neuniform. Compania a raportat o cifră de afaceri de 8,334 miliarde coroane suedeze - SEK (aproximativ 770 milioane de euro), față de 8,066 miliarde SEK în perioada similară din 2025, susținută de o creștere organică de 3%, după ajustarea efectelor calendaristice. Rezultatul operațional ajustat înainte de amortizarea activelor necorporale (EBITA) a fost de 869 milioane SEK, corespunzător unei marje de 10,4%, iar după ajustarea calendaristică indicatorul a avansat cu 5%.
Datele puse la dispoziție de companie indică o cerere solidă în infrastructură, apă, mediu, energie, securitate și apărare, în timp ce segmentele rezidențial, comercial și anumite zone industriale au rămas slabe. Evoluția confirmă o piață europeană în care investițiile publice și proiectele cu miză energetică sau de infrastructură continuă să compenseze parțial blocajele din construcțiile private.
Achiziții și proiecte noi în energie, transport și clădiri
În primul trimestru, Sweco a continuat strategia de consolidare prin achiziții, anunțând preluarea biroului belgian CONIX RDBM Architects, cu 50 de specialiști, precum și două achiziții mai mici în Finlanda și Belgia. În același interval, compania a câștigat contracte importante în energie și transport, inclusiv pentru dezvoltarea proiectului hidroenergetic Åseral South din Norvegia și pentru infrastructura de electrificare a transportului public în Luxemburg și Belgia. În Marea Britanie, Sweco a obținut un proiect major de birouri în City of London, pentru care va furniza servicii tehnice și de sustenabilitate.
Rezultatele obținute recent demonstreaz reziliența unui model de consultanță tehnică ancorat în infrastructură, energie și servicii publice, domenii în care presiunea investițională rămâne ridicată. Slăbiciunea construcțiilor rezidențiale și comerciale limitează însă ritmul general, ceea ce obligă compania să mizeze în continuare pe eficiență internă, achiziții selective și proiecte cu valoare tehnică ridicată.




